Divisioona RG2 Helsinki CSS 6.-7.10.2018

4.10.2018

Info, kaavio, tulokset

 

INFO

 

HUOM!  Muistakaa kaikki pelaajat hankkia lisenssi etukäteen netistä

https://www.suomisport.fi/

 

- 44 pelaajaa 

Lauantai klo 10:00 tuplaeliminaatio + last 32,

(Round 1 best of 3, Winner finaalit best of 3, loser finaalit best of 3, last 32 best of 5)

Sunnuntai last 16 (aloitusaika vahvistetaan myöhemmin)

- Tauot: EI TAUKOJA OTTELUIDEN AIKANA, jokainen pelaaja pyrkii omalla toiminnallaan edesauttamaan otteluiden vaihtojen sujumista ilman turhia viivytyksiä

- Ole valmiina omaan otteluusi heti, kun pöytä vapautuu. Seuraa alkavien ottelujen etenemistä. Hoida tarpeelliset istunnot yms ennen ottelun alkua.

- Muista varata tasaraha kilpailumaksua varten

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan eräpisteet, erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Ottelun voittaja käy palauttamassa tuloslapun välittömästi kilpailunjohtajalle, jotta saadaan seuraava ottelu sujuvasti käyntiin

- Divisioonassa on käytössä seuraava missisääntö

Kaikki normaalit snookerin missisäännöt ovat voimassa divisioonassa seuraavin tarkennuksin:

1. Tämä sääntö ei ole käytössä, mikäli ottelussa on tuomari alusta loppuun saakka

2. Pelaajat voivat ratkaista snookerin purkutilanteet keskenään tai heillä on oikeus kutsua juryn jäsen paikalle, mikäli se koetaan tarpeelliseksi

3. Mahdollisten VIRHE JA MISS -tuomioiden tulkinta tapahtuu neljän ensimmäisen osumayrityksen ajan normaaliin tapaan virallisen missisäännön mukaan eli tilanteesta riippuen voidaan tuomita 0/1/2/3/4 missiä 

4. Viidennen ohilyönnin jälkeen (Huom! Normaalista säännöstä poikkeava tulkinta)
a) lyöntivuoro vaihtuu, mikäli pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä
b) lyöntivuoroa ja osumayrityksiä jatketaan kunnes pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä tai saavutetaan "snookereita tarvitaan" tilanne

 

Kilpailunjohtaja

Janne Häkkinen (varalla Juha Erkinmikko)

 

TUPLAELIMINAATIO     (44 pelaajaa)

 

32-CUP   (lauantai ja sunnuntai)

 

LIVESCORE  (kaikkien käynnissä olevien otteluiden seuranta)

 

KESKUSTELU

 

Lauantai klo 10:00 

Pöytä 1: Timo Paavilainen - Niko Huuskonen

Pöytä 2: Joonas Rissanen - Mikko Paajanen

Pöytä 3: Roope Ruokonen - Ilkka Ilomäki

Pöytä 4: Jukka Hirvonen - Risto Määttänen                 

Pöytä 5: Toni Kemppainen - Pena Pällijeff

Pöytä 6: Timmo Kotilainen - Anssi Välimäki

Pöytä 7: Tapio Nupponen - Petter Pinola

Pöytä 8: Mika Tolppala - Juhani Koskelin

 

Paikalle viimeistään klo 11:15

Pöytä 1: Matias Kareinen - Marko Baas

Pöytä 2: Niko Kaitarinne - Victor Gallen

Pöytä 3: Pekka Hämäläinen - Marko Parkkola

Pöytä 4: Olli Kivioja - Tero Halttunen

Pöytä 5: Mikko Haaranen - Toni Savonen            (winner finaali)

Pöytä 6: Jussi Haapasaari - Ahmed Al-Ameeri    (winner finaali)

Pöytä 7: Leevi Koskinen - Saku Immonen            (winner finaali)

Pöytä 8: Tero Aho - Petri Pallaspuro                     (winner finaali) 

 

Paikalle viimeistään klo 12:45

Pöytä 1: (1) Eetu Vainikainen - Paavilainen/Huuskonen      (winner finaali)

Pöytä 2: (8) Pertti Salo - Rissanen/Paajanen                        (winner finaali)

Pöytä 3: (2) Tomi Leinonen - Ruokonen/Ilomäki                   (winner finaali)

Pöytä 4: (7) Riku Santala - Hirvonen/Määttänen                   (winner finaali)                  

Pöytä 5: Seppo Jehkonen - Kemppainen/Pällijeff                 (winner finaali)

Pöytä 6: (3) Marko Peltoniemi - Kotilainen/Välimäki             (winner finaali)

Pöytä 7: (6) Vili Lyytikkä - Nupponen/Pinola                         (winner finaali)

Pöytä 8: Mikko Koskelin - Tolppala/J Koskelin                      (winner finaali)

 

Paikalle viimeistään klo 14:15

Pöytä 1: Ari-Pekka Koskela - Kareinen/Baas                       (winner finaali)

Pöytä 2: (4) Tuukka Miettinen - Kaitarinne/Gallen                (winner finaali)

Pöytä 3: (5) Erik Viuhkola - Hämäläinen/Parkkola                (winner finaali)

Pöytä 4: Lauri Koivula - Kivioja/Halttunen                             (winner finaali)

Pöytä 5: Tero Aho - Mikko Paajanen                                        Loser finaali

Pöytä 6: Saku Immonen - Marko Parkkola                             Loser finaali

Pöytä 7: Ahmed Al-Ameeri - Risto Määttänen                      Loser finaali

Pöytä 8: Toni Savonen - Tapio Nupponen                               Loser finaali

 

5. pöytäkierros: Loser finaalit (8 ottelua)

6. pöytäkierros: Last 32 (8 ottelua)

7. pöytäkierros: Last 32 (8 ottelua)

 

Arvioitu peliaika 

Lauantai klo 10:00 - 23:00    (match avg 1h 50min)   

Sunnuntai klo 10:00 - 20:00  (match avg 2h 30min)

 

BREAKS

Lyytikkä 57

Hämäläinen 44, 37

Leinonen 38, 33

Miettinen 32

Aho 32

Ruokonen 31

Pällijeff 31

Huuskonen 31

Haaranen 31

Al-Ameeri 30

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

LAST 32    best of 5

Pelataan lauantai-iltana

Pöytä 1: Marko Peltoniemi - Joonas Rissanen

Pöytä 2: Ilkka Ilomäki - Erik Viuhkola

Pöytä 3: Eetu Vainikainen - Petter Pinola

Pöytä 4: Niko Kaitarinne - Jukka Hirvonen

Pöytä 5: Riku Santala - Ahmed Al-Ameeri

Pöytä 6: Pertti Salo - Tero Aho

Pöytä 7: Jussi Haapasaari - Seppo Jehkonen

Pöytä 8: Olli Kivioja - Tomi Leinonen

 

Pöytä 1: Leevi Koskinen - Roope Ruokonen       20:25 - 22:01

Pöytä 2: Vili Lyytikkä - Toni Savonen                   19:35 - 22:05

Pöytä 3: Petri Pallaspuro - Anssi Välimäki           21:30 - 01:20

Pöytä 4: Matias Kareinen - Timmo Kotilainen      20:55 - 23:00

Pöytä 5: Mikko Haaranen - Mika Tolppala            20:20 - 23:04

Pöytä 6: Pekka Hämäläinen - Marko Parkkola     19:05 - 21:43

Pöytä 7: Pena Pällijeff - Tuukka Miettinen            22:00 - 00:14

Pöytä 8: Mikko Koskelin - Niko Huuskonen          20:10 - 22:01

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

LIVESCORE

 

LAST 16

Sunnuntai klo 10:00

Pöytä 1: Eetu Vainikainen - Mikko Haaranen

Pöytä 2: Tero Aho - Timmo Kotilainen

Pöytä 3: Niko Kaitarinne - Jussi Haapasaari

Pöytä 4: Marko Parkkola - Tomi Leinonen

Pöytä 5: Ilkka Ilomäki - Leevi Koskinen

Pöytä 6: Ahmed Al-Ameeri - Tuukka Miettinen

Pöytä 7: Marko Peltoniemi - Petri Pallaspuro

Pöytä 8: Vili Lyytikkä - Niko Huuskonen