Snooker SM alkukilpailu Turku 4.-6.5.2018

3.5.2018

Info, kaavio, aikataulut, tulokset

 

INFO

- 83 pelaajaa

- Last 83/64 ottelut pelataan perjantain ja lauantain kuluessa (Pe klo 16:30, 20:00 ja La 09:30, 13:00, 16:30, 20:00)

- Last 32 (Su klo 10:00 ja 13:00)

- Last 16 (Su klo 16:00)

 - Last 8 (Su klo 19:00)

- kaikki ottelut best of 7

- Kaikki ottelut pelataan Aura Biljardissa

 - Kilpailussa on käytössä perjantaina ja lauantaina aikataulussa pysymisen vuoksi carry-over eli ottelu pelataan kahdessa sessiossa, mikäli se kestää reilusti yli 3,5 tuntkia. Ensimmäisen session viimeinen erä voidaan aloittaa noin puoli tuntia ennen seuraavaan ottelun alkua. Mikäli ottelu ei pääty kyseisen erän jälkeen, siirretään loput erät pelattavaksi ottelun toiseen sessioon. Ottelu pelataan loppuun ensimmäisellä vapautuvalla pöydällä. Tämä sääntö takaa sen, että ottelut pääsevät alkamaan vähintään suurinpiirtein suunnitellussa aikataulussa eikä yhden ottelun venyminen viivästyttäisi pahasti kaikkia kyseisen pöydän otteluja.

- Ottelu voidaan aloittaa etuajassa mikäli pöytä ja pelaajat ovat valmiina, joten saavu hyvissä ajoin paikalle

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan eräpisteet, erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Tuloslapun palautus välittömästi ottelun päätyttyä. Muistakaa täyttää lappu huolellisesti.

- Varaathan tasarahan kilpailumaksua varten ja ole valmis näyttämään spostivahvistus lisenssin maksamisesta, mikäli ostettu juuri ennen kisaa

- Pelitauot: Aikataulussa pysymisen auttamiseksi pelaajilla on ainoastaan yksi 5 minuutin ylimääräinen tauko neljän pelatun erän jälkeen. Normaalit pikaiset vessakäynnit ovat sallittuja, mutta ns tupakkatauko ainoastaan siis yhden kerran ottelun aikana.

 

PUKEUTUMINEN

- suorat puvunhousut

- pitkähihainen kauluspaita

- kangasliivi

- rusetti TAI solmio

- juhlakengät

 

Dresscode: waistcoat, bowtie/tie, leather shoes

 

- Ilmoittakaa mahdollisesta virheistä/aikatauluongelmista tai poisjäännistä välittömästi Petri Pallaspurolle (040 8422 149)

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

KESKUSTELU

 

KAAVIO JA TULOKSET   (83 pelaajaa)  

 

LIVE STREAM  (pöytä 2)

 

LIVE STREAM  (pöytä 3)

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

OTTELUJEN AIKATAULUT

Perjantai klo 16:30

LAST 83

Pöytä 1: Marko Baas - Sami Ollila            LAST 64 -> voittajan seuraava                                                                                                                        ottelu sunnuntaina

Pöytä 2: Miika Grönholm - Jukka Haapakoski     LIVE

Pöytä 3: Matti Kiviö - Riku Santala

Pöytä 4: Seppo Ojala - Pyry Vaininen

Pöytä 5: Timo Tiusanen - Nabi Yaghoubi

Pöytä 6: Timo Heinonen - Tshering Topden  (Note! start time for this match 16:45)

 

Perjantai klo 20:00

LAST 83

Pöytä 1: Tuukka Miettinen - Matti Väätäinen 

Pöytä 2: Sami Hovi - Petri Pallaspuro          LIVE

Pöytä 3: Joonatan Kiviö - Jyri Virtanen       LIVE

Pöytä 4: Jarno Priha - Pertti Salo

Pöytä 5: Toni Savonen - Jukka Hämäläinen

Pöytä 6: Olli Sulasalmi - Mikko Koskelin

Pöytä 7: Arvo Nieminen - Tuure Lappalainen

Pöytä 8: Jari Heikkilä - Aleksi Vuori

Pöytä 9: Kimmo Saarinen - Sami Korkiakoski

 

Lauantai klo 09:30

LAST 64

Pöytä 1: (14) Juha Lehto - Tuukka Miettinen

Pöytä 2: Kamal Kadir - Esa Oikarinen                   LAST 83     LIVE

Pöytä 3: Olli-Pekka Virho - Sebastian Printz              LIVE

Pöytä 4: Timo Erkkilä - Pekka Tuomaala

Pöytä 5: Marko Parkkola - Markku Hämäläinen

Pöytä 6: Tomi Leinonen - Juho Uusipere              LAST 83

Pöytä 7: Niko Kaitarinne - Ali Rezai                       LAST 83

Pöytä 8: Jani Venäläinen - Juha Kuusela              LAST 83

Pöytä 9: Tero Halttunen - Jori Merikoski               LAST 83

 

Lauantai klo 13:00

LAST 64

Pöytä 1: (15) Mika Karhu - Seppo Ojala

Pöytä 2: (12) Janne Hummastenniemi - Tshering Topden    3-2   LIVE

Pöytä 3: Eelis Lappalainen - Tuure Lappalainen          LIVE

Pöytä 4: Jarno Sillvan - Petri Pallaspuro

Pöytä 5: (13) Joona Koskela - Jukka Hämäläinen

Pöytä 6: Juhana Hautala - Atte Husu

Pöytä 7: (11) Timo Salovaara - Jyri Virtanen     2-2

Pöytä 8: (9) Esa Kaikumaa - Riku Santala

Pöytä 9: (16) Tero Nappari - Olli Sulasalmi

 

Lauantai klo 16:30

LAST 64

Pöytä 1: (1) Patrik Tiihonen - Jukka Haapakoski

Pöytä 2: (7) Robin Hull - Jarno Priha         LIVE

Pöytä 3: (2) Juha Erkinmikko - Nabi Yaghoubi      LIVE

Pöytä 4: (3) Jani Savolainen - Ali Rezai

Pöytä 5: (8) Antti Mannila - Jani Venäläinen

Pöytä 6: (5) Antti Tolvanen - Juho Uusipere

Pöytä 7: (6) Jani Kananen - Kimmo Saarinen

Pöytä 8: (10) Antti Silvo - Esa Oikarinen

Pöytä 9: (4) Iiro Sirkiä - Aleksi Vuori

 

Lauantai klo 20:00

LAST 64

Pöytä 1: Janne Häkkinen - Joonas Tupala

Pöytä 2: Petri Pitkänen - Kai Kuutamo         LIVE

Pöytä 3: Tom Stormbom - Pena Pällijeff      LIVE

Pöytä 4: Antti Ikonen - Halttunen/Merikoski

Pöytä 5: Juhani Koskelin - Magnus Glader

Pöytä 6: Pertti Muurainen - Seppo Jehkonen

Pöytä 7: Antti Hiltunen - Tuomas Vierinkari

Pöytä 8: Lauri Vaininen - Saku Immonen

Pöytä 9: Lasse Rimpilä - Paavo Laihonen

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Sunnuntai klo 10:00  (sali aukeaa klo 9:30)

LAST 32

Pöytä 9: (6) Jani Kananen - Vaininen/Immonen

Pöytä 6: (11) Timo Salovaara - Tom Stormbom

Pöytä 7: (3) Jani Savolainen - Timo Erkkilä

Pöytä 5: Tuukka Miettinen - Jori Merikoski

Pöytä 3: (1) Patrik Tiihonen - Kai Kuutamo     LIVE

Pöytä 4: Olli Sulasalmi - Jarno Sillvan

Pöytä 2: (2) Juha Erkinmikko - Rimpilä/Laihonen    LIVE

Pöytä 1: Seppo Ojala - Tuure Lappalainen

 

Sunnuntai klo 13:00  (saapukaa hyvissä ajoin paikalle, ottelun saa aloittaa aiemmin mikäli pöytä vapautuu)

LAST 32

Pöytä 4: (8) Antti Mannila - Juhana Hautala

Pöytä 6: (9) Esa Kaikumaa - Markku Hämäläinen

Pöytä 2: (7) Robin Hull - Janne Häkkinen    LIVE       12:45

Pöytä 3: Esa Oikarinen - Sami Ollila     LIVE

Pöytä 1: (4) Iiro Sirkiä - Olli-Pekka Virho

Pöytä 9: (13) Joona Koskela - Magnus Glader

Pöytä 5: (5) Antti Tolvanen - Pertti Muurainen

Pöytä 7: (12) Janne Hummastenniemi - Antti Hiltunen

 

Sunnuntai klo 16:00

LAST 16

Pöytä 1: (1) Patrik Tiihonen - Jarno Sillvan

Pöytä 4: (8) Antti Mannila - Markku Hämäläinen

Pöytä 6: Olli-Pekka Virho - (13) Joona Koskela

Pöytä 5: (5) Antti Tolvanen - (12) Janne Hummastenniemi

Pöytä 2: (2) Juha Erkinmikko - Tuure Lappalainen     LIVE   

Pöytä 3: (7) Robin Hull - Esa Oikarinen              LIVE   

Pöytä 7: (3) Jani Savolainen - Tuukka Miettinen

Pöytä 9: (6) Jani Kananen - (11) Timo Salovaara

 

Sunnuntai klo 19:00

LAST 8

Pöytä 3: (1) Patrik Tiihonen 4-2 (8) Antti Mannila   LIVE

Pöytä : Olli-Pekka Virho 2-4 (5) Antti Tolvanen

Pöytä 2: (7) Robin Hull 4-0 (2) Juha Erkinmikko   LIVE

Pöytä : (3) Jani Savolainen 4-3 (11) Timo Salovaara

 

BREAKS

Hull 99, 79, 79, 68, 66, 58, 55, 46, 45, 42, 42, 40, 38, 36, 35, 30 

Tiihonen 93, 74, 50, 44, 41, 37, 34, 31

Mannila 88, 57, 55, 51, 46, 44, 42, 37, 33, 32, 30

Savolainen 83

Tolvanen 72, 38, 31

Salovaara 69, 44, 39, 37, 36, 33, 31

M Hämäläinen 64, 50, 42, 32

Oikarinen 61, 53, 51, 33, 31

Priha 57, 31, 30

Erkinmikko 54, 44, 40, 40, 38, 36, 34, 33, 30

Virho 53, 49, 42, 32, 31

Kananen 49, 38, 38, 31, 30

Häkkinen 48, 40

Virtanen 48, 31

Uusipere 47, 33, 30

T Lappalainen 46, 34, 32, 32, 31, 30

Husu 44

Kaikumaa 44

Miettinen 40, 36

Saarinen 40, 34

Laihonen 40

Yaghoubi 39

E Lappalainen 38, 31

Salo 36

Ojala 36

Muurainen 35, 34

Merikoski 35, 32

Venäläinen 34

Silvo 33

J Hämäläinen 32, 30

Hiltunen 30

Koskela 30

Hummastenniemi 30

Ollila 30

(34 pelaajaa, 114 kpl 30+, 25 kpl 50+)

 

Kilpailunjohto

Marko Parkkola

Petri Pallaspuro

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

SEMIFINAALIT

Kulttuuritalo Helsinki

La 26.5 klo 09:30

(1) Patrik Tiihonen - (5) Antti Tolvanen

La 26.5 klo 13:00

(7) Robin Hull - (3) Jani Savolainen

 

FINAALI

La 26.5 klo 16:30