Divisioona RG5 Turku CST/AuraBiljardi 13.-14.1.2018

12.1.2018

Info, kaavio, tulokset

 

INFO

 

HUOM!  Muistakaa kaikki pelaajat hankkia lisenssi etukäteen netistä

https://www.suomisport.fi/

 

- 52 pelaajaa

Lauantai klo 10:00 tuplaeliminaatio bo3

Tuplaeliminaatio-otteluja jatketaan sunnuntaina tarvittaessa

Sunnuntai klo 10:00 16-cup best of 3

Koko 16-cup pelataan myös bo3 (semit + finaali pienellä varauksella bo5, jos kaavio rullaa hyvin läpi)

- Tauot: EI TAUKOJA OTTELUIDEN AIKANA, jokainen pelaaja pyrkii omalla toiminnallaan edesauttamaan otteluiden vaihtojen sujumista ilman turhia viivytyksiä

- Ole valmiina omaan otteluusi heti, kun pöytä vapautuu. Seuraa alkavien ottelujen etenemistä. Hoida tarpeelliset istunnot yms ennen ottelun alkua.

- Muista varata tasaraha kilpailumaksua varten

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan eräpisteet, erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Ottelun voittaja käy palauttamassa tuloslapun välittömästi kilpailunjohtajalle, jotta saadaan seuraava ottelu sujuvasti käyntiin

- Divisioonassa on ollut viime kaudesta alkaen käytössä missisääntö, joka rajoittaa missien määrän korkeintaan viiteen, mikäli pelaaja ei lyö viimeisellä osumayrityksellä tahallista ohilyöntiä (kts alla). Sääntö kerrataan salilla ennen kisan alkua, ota yhteyttä juryyn mikäli kaipaat lisäinfoa

Kaikki normaalit snookerin missisäännöt ovat voimassa divisioonassa seuraavin tarkennuksin:

1. Tämä sääntö ei ole käytössä, mikäli ottelussa on tuomari alusta loppuun saakka

2. Pelaajat voivat ratkaista snookerin purkutilanteet keskenään tai heillä on oikeus kutsua juryn jäsen paikalle, mikäli se koetaan tarpeelliseksi

3. Mahdollisten VIRHE JA MISS -tuomioiden tulkinta tapahtuu neljän ensimmäisen osumayrityksen ajan normaaliin tapaan virallisen missisäännön mukaan eli tilanteesta riippuen voidaan tuomita 0/1/2/3/4 missiä 

4. Viidennen ohilyönnin jälkeen (Huom! Normaalista säännöstä poikkeava tulkinta)
a) lyöntivuoro vaihtuu, mikäli pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä
b) lyöntivuoroa ja osumayrityksiä jatketaan kunnes pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä tai saavutetaan "snookereita tarvitaan" tilanne

 

Kilpailunjohtaja

Lauri Vaininen

 

TUPLAELIMINAATIO     (lauantai 52 pelaajaa)

 

16-CUP   (sunnuntai)

 

KESKUSTELU

 

LIVE STREAM  (pöytä 2)

 

LIVE STREAM  (pöytä 3)

 

Huom!

Pöydällä 1 pitää käyttää TAOM:n liitua. (salilta saa lainaan, mikäli omaa ei ole)



Lauantai klo 10:00 

Pöytä 1: Mika Virta - Heikki Ranne                   

Pöytä 2: Mikko Helin - Markus Mäkilä LIVE

Pöytä 3: Saku Immonen - Matti Kiviö   LIVE 

Pöytä 4: Magnus Glader - Antti Joutsen

Pöytä 5: Taneli Komppa - Eetu Fromholdt

Pöytä 6: Marko Parkkola - Antti Salmi

Pöytä 7: Teijo Holmsten - Lauri Vaininen

Pöytä 8: Jouko Hiltunen - Tuukka Miettinen

Pöytä 9: Juhana Hautala - Joonas Tupala



Paikalle viimeistään klo 11:00

Pöytä 1: Miika Grönholm - Jukka Keinänen

Pöytä 2: Rauno Johansson - Mikko Koskelin     LIVE

Pöytä 3: Jussi Aho - Joni Aaltonen                      LIVE

Pöytä 4: Saku Liuksia - Tero Halttunen

Pöytä 5: Juhani Koskelin - Sami Hovi

Pöytä 6: Sami Ollila - Eetu Vainikainen

Pöytä 7: Jussi Haapasaari - Vili Lyytikkä

Pöytä 8: Tomi Leinonen - Joonatan Kiviö    

Pöytä 9: Toni Savonen - Mika Tolppala                     

          
Paikalle viimeistään klo 12:30

Pöytä 1: Aleksi Kojo - Pena Pällijeff 

Pöytä 2: Toni Kemppainen - Pekka Tuomaala        LIVE    

Pöytä 3: (1) Tuure Lappalainen - Virta/Ranne          LIVE         

Pöytä 4: (5) Tommi Hautanen - Glader/Joutsen                       

Pöytä 5: Marko Peltoniemi - Komppa/Fromholdt

Pöytä 6: Janne Tammenlehto - Holmsten/Vaininen

Pöytä 7: Olli Salo - Tupala/Hautala

Pöytä 8: Matti Kiviö - Juhani Koskelin  (Losers Round 1)

Pöytä 9: Sami Ollila - Antti Salmi (Losers Round 1)

 

Paikalle viimeistään 13:30

Pöytä 1: (2) Eelis Lappalainen - Kojo/Pällijeff

Pöytä 2: Ali Rezai - Aho/Aaltonen                             LIVE

Pöytä 3: (4) Pertti Salo - Liuksia/Halttunen               LIVE      

Pöytä 4: (8) Jonne Ritari - Johansson/Koskelin M                 

Pöytä 5: (7) Paavo Laihonen - Haapasaari/Lyytikkä

Pöytä 6: (6) Tony Silvan - Savonen/Tolppala

Pöytä 7: (3) Lauri Koivula - Leinonen/Kiviö J

Pöytä 8: Grönholm/Keinänen - Mäkilä (Losers Round 1)

Pöytä 9: Hiltunen - Kemppainen/Tuomaala  (Losers Round 1)

 

Ottelujen alkamisjärjestys priorisoidaan seuraavasti:

5. pöytäkierros: Round 2 (4 ottelua) + Losers Round 2 (5 ottelua)

6. pöytäkierros: Winner finaalit (8 ottelua) + Losers Round 2 (1 ottelu)

7. pöytäkierros: Losers Round 2 (9 ottelua)

8. pöytäkierros: Losers Round 2 (1 ottelu) + Losers Round 3 (8 ottelua)

9. pöytäkierros: Loser finaalit (8 ottelua)

 

Arvioitu peliaika 

Lauantai klo 10:00 - 24:00

Sunnuntai klo 10:00 - 22:00 

Pyritään pelaamaan Losers Round 3 loppuun lauantaina, jolloin sunnuntaille jäisi pelattavaksi Loser finaalit ja 16-cup. Kilpailunjohto seuraa tilanteen kehittymistä ja pyrkii ilmoittamaan hyvissä ajoin siirtyvätkö loserfinaalit sunnuntaille.

 

Toteutunut peliaika

Lauantaina pelattiin Losers Round 3 + 1 kpl Loser Finaali, klo 10 - 01

 

BREAKS (lauantai)

T Lappalainen 47, 34

Hautanen 41, 30

Tuomaala 41

Joutsen 31

Laihonen 31

Tammenlehto 30

Haapasaari 30

Silvan 30

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Sunnuntai

klo 10:00

Loser finaalit

Pöytä 2: Marko Peltoniemi 2-0 Mika Tolppala    LIVE

Pöytä 4: Sami Hovi 0-2 (3) Lauri Koivula

Pöytä 3: (8) Jonne Ritari 1-2 (7) Paavo Laihonen   PELATTU LAUANTAINA

Pöytä 6: Mikko Helin 1-2 Eetu Vainikainen

Pöytä 5: (6) Tony Silvan 0-2 (5) Tommi Hautanen

Pöytä 7: Tuukka Miettinen 2-0 Saku Liuksia

Pöytä 9: Jussi Haapasaari 2-0 Ali Rezai

Pöytä 1: Marko Parkkola 2-0 Toni Savonen

 

Last 16  best of 3

Paikalle viimeistään klo 11:00

Pöytä 2: (1) Tuure Lappalainen 2-1 Marko Peltoniemi    LIVE

Pöytä 4: Jussi Aho 2-0 Lauri Koivula

Pöytä 3: (4) Pertti Salo 1-2 (7) Paavo Laihonen    LIVE

Pöytä 6: Antti Joutsen 2-1 Eetu Vainikainen

Pöytä 5: (2) Eelis Lappalainen 2-1 (5) Tommi Hautanen

Pöytä 7: Janne Tammenlehto 0-2 Tuukka Miettinen

Pöytä 9: Tomi Leinonen 2-1 Jussi Haapasaari

Pöytä 1: Juhana Hautala 0-2 Marko Parkkola

 

LAST 8  best of 5

(1) Tuure Lappalainen 3-0 Jussi Aho

(7) Paavo Laihonen 3-0 Antti Joutsen

(2) Eelis Lappalainen 3-1 Tuukka Miettinen

Tomi Leinonen 2-3 Marko Parkkola

 

SEMIFINAALIT best of 5

(1) Tuure Lappalainen 3-2 (7) Paavo Laihonen

(2) Eelis Lappalainen 3-0 Marko Parkkola

 

FINAALI best of 5  (alkoi klo 19:15)

(1) Tuure Lappalainen 2-3 (2) Eelis Lappalainen     LIVE