Divisioona RG8 Turku 8.-9.4.2017

6.4.2017

Info, kaaviot, tulokset, live stream

 

INFO

 

- 41 pelaajaa

Lauantai klo 10:00 tuplaeliminaatio best of 3

Sunnuntai klo 10:00 16-cup best of 3/5

- Aikataulusyistä johtuen tauot eivät ole sallittuja bo3 otteluissa normaalien vessakäyntien lisäksi

- Muista varata tasaraha kilpailu- ja lisenssimaksuja varten

- Ole valmiina omaan otteluusi heti, kun pöytä vapautuu. Hoida tarpeelliset istunnot yms ennen sitä.

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan eräpisteet, erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Ottelun voittaja käy palauttamassa tuloslapun välittömästi kilpailunjohtajalle, jotta saadaan seuraava ottelu sujuvasti käyntiin

- Divisioonassa on otettu tällä kaudella käyttöön uudistettu missisääntö, joka rajoittaa missien määrän korkeintaan viiteen, mikäli pelaaja ei lyö viimeisellä osumayrityksellä tahallista ohilyöntiä (kts alla). Sääntö kerrataan salilla ennen kisan alkua, ota yhteyttä juryyn mikäli kaipaat lisäinfoa

Kaikki normaalit snookerin missisäännöt ovat voimassa divisioonassa seuraavin tarkennuksin:

1. Tämä sääntö ei ole käytössä, mikäli ottelussa on tuomari alusta loppuun saakka

2. Pelaajat voivat ratkaista snookerin purkutilanteet keskenään tai heillä on oikeus kutsua juryn jäsen paikalle, mikäli se koetaan tarpeelliseksi

3. Mahdollisten VIRHE JA MISS -tuomioiden tulkinta tapahtuu neljän ensimmäisen osumayrityksen ajan normaaliin tapaan virallisen missisäännön mukaan eli tilanteesta riippuen voidaan tuomita 0/1/2/3/4 missiä 

4. Viidennen ohilyönnin jälkeen (Huom! Normaalista säännöstä poikkeava tulkinta)
a) lyöntivuoro vaihtuu, mikäli pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä
b) lyöntivuoroa ja osumayrityksiä jatketaan kunnes pelaaja ei ole suorittanut tahallista ohilyöntiä tai saavutetaan "snookereita tarvitaan" tilanne

 

Kilpailunjohtaja

Mikko Helin

 

TUPLAELIMINAATIO     (lauantai 41 pelaajaa)

 

16-CUP   (sunnuntai)

 

KESKUSTELU

 

LIVE STREAM  (pöytä 2)



Lauantai klo 10:00 

Pöytä 1: Lauri Koivula - Tomi Leinonen

Pöytä 2: Olli Salo - Tuukka Miettinen  LIVE

Pöytä 3: Antti Salmi - Toni Huhtaniemi

Pöytä 4: Leevi Koskinen - Jere Virtaranta

Pöytä 5: Rezai Ali - Vili Lyytikkä

Pöytä 6: Laura Berg - Joni Aaltonen

Pöytä 7: Lauri Vaininen - Pertti Salo

Pöytä 8: Tero Halttunen - Eetu Fromholdt

Pöytä 9: Niko Mäkelä - Tony Silvan



Paikalle viimeistään klo 11:15

Pöytä 1: (1) Lasse Ahtinen - Koivula/Leinonen

Pöytä 2: (8) Magnus Glader - O.Salo/Miettinen  LIVE

Pöytä 3: Eelis Paavilainen - Nabi Yaghoubi

Pöytä 4: (4) Pekka Hämäläinen - Koskinen/Virtaranta

Pöytä 5: Joonas Tupala - Teijo Holmsten

Pöytä 6: Mikko Helin - Jesse Gustafsson

Pöytä 7: Jussi Kosola - Kimmo Luoma        

HUOM Luoma myöhästyy 15min, autoongelma

Pöytä 8:  Niko Kaitarinne - Janne Tammenlehto  

HUOM Kaitarinne myöhästyy 15min, auto-ongelma

Pöytä 9: Timo Paavilainen - Sami Hovi            

HUOM Hovi myöhästyy 15min, auto-ongelma


Paikalle viimeistään klo 12:30

Pöytä 1: Sami Ollila - Salmi/Huhtaniemi

Pöytä 2: (5) Pertti Muurainen - Rezai/Lyytikkä  LIVE

Pöytä 3: (2) Tuure Lappalainen - Berg/Aaltonen

Pöytä 4: (7) Paavo Laihonen - Vaininen/P.Salo

Pöytä 5: Marko Parkkola - Eetu Vainikainen

Pöytä 6: (3) Eelis Lappalainen - Halttunen/Fromholdt

Pöytä 7: (6) Jonne Ritari - Mäkelä/Silvan

Pöytä 8: Losers Round 1

Pöytä 9: Losers Round 1

 

Ottelujen alkamisjärjestys priorisoidaan seuraavasti:

4. pöytäkierros: Losers Round 1 (7 ottelua) + Winner finaalit (2 ottelua)

5. pöytäkierros: Winner finaalit (6 ottelua) + Losers Round 2 (3 ottelua)

6. pöytäkierros: Losers round 2 (5 ottelua) + Loser finaalit (4 ottelua)

7. pöytäkierros: Loser finaalit (4 ottelua)

 

Arvioitu peliaika 

Lauantai klo 10:00 - 21:45 (match average 1h40min)

Sunnuntai klo 10:00 - 21:00 (match average 2h45min)

 

Toteutunut peliaika

Loserfinaalit päättyivät klo 22:18, 20:27, 19:54, 19:34, 19:14, 19:09, 18:51, 18:37.

Match average oli 1h20min...1h45min.

 

BREAKS (lauantai)

Tony Silvan 59

Jere Virtaranta 53, 37

Tuukka Miettinen 40

Marko Parkkola 39

Nabi Yaghoubi 39

Tuure Lappalainen 38

Eetu Fromholdt 34

Jesse Gustafsson 34

Lauri Koivula 33, 32

Eetu Vainikainen 33

Lasse Ahtinen 33

Niko Kaitarinne 32

Magnus Glader 30, 30

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

SUNNUNTAI klo 10:00

16-CUP  (best of 3)

Pöytä 1: Janne Tammenlehto - Lauri Koivula

Pöytä 2: (8) Magnus Glader - Jere Virtaranta     LIVE

Pöytä 3: Kimmo Luoma - Sami Ollila

Pöytä 4: (5) Pertti Muurainen - Tomi Leinonen

Pöytä 5: Joni Aaltonen - Jesse Gustafsson

Pöytä 6: (7) Paavo Laihonen - Jussi Kosola

Pöytä 7: (3) Eelis Lappalainen - Tuukka Miettinen

Pöytä 9: Tony Silvan - (1) Lasse Ahtinen

 

LAST 8 (best of 5)

Pöytä :

Pöytä :

Pöytä :

Pöytä : 

 

SEMIFINAALIT (best of 5)

Pöytä :

Pöytä :

 

FINAALI (best of 5)

Pöytä 2:    LIVE

 

BREAKS (sunnuntai)