Joukkue SM 2016 Helsinki 17.-18.12.2016

16.12.2016

Info, kaavio ja tulokset

 

INFO

- Ottelut pelataan käyttäen kahta/kolmea pöytää per ottelu

- Tauot eivät ole sallittuja lauantain otteluissa poislukien normaalit vessakäynnit

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Tuloslapun palautus välittömästi ottelun päätyttyä.

- Olemme joutuneet lyhentämään ottelujen kestoa aikataulun vuoksi. Nytkin aikatauluarvio on lohkopelien osalta noin klo 10-24.

- Ottelu päättyy, kun toinen joukkueista saavuttaa 7 erävoittoa (best of 13)

- Mikäli tilanne on tasan 6-6, niin pelataan ratkaisuerä joukkueiden valitsemien pelaajien kesken

- Lohkosijoitukset määräytyvät 1. otteluvoittojen  2. eräsuhteen (HUOM! mikäli kaksi joukkuetta päätyy samaan voittomäärään niin eräsuhde pitää tarkistaa käsin koska challongessa on tässä kohtaa vain voitettujen erien vertailu käytössä) 3. keskinäisen ottelun perusteella

- Sunnuntaina semifinaalit ja finaali molemmat kymmeneen voittoon (best of 19) klo 12:00

 

KESKUSTELU

 

LIVE STREAM   Pöytä 6

 

LIVE STREAM   Pöytä 7

 

LIVE STREAM   Pöytä 8

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

KAAVIO

 

Ottelujärjestys menee challongen mukaan.

Peliparien järjestys pidetään ottelun aikana lukittuna. 

 

Lohko-ottelujen peluutusjärjestys

(Joukkueet voivat uudelleenjärjestää pelaajansa ennen jokaista ottelua, mutta järjestys ei saa muuttua ottelun aikana.)

Frame 1-2: a1 - b3 (2 erää)

Frame 3-4: a3 - b1 (2 erää)

Frame 5-6: a2 - b2 (2 erää)

Frame 7: a1 - b2 (1 erä)

Frame 8: a2 - b1 (1 erä)

Frame 9: a3 - b3 (1 erä)

Frame 10: a1 - b1 (1 erä)

Frame 11: a2 - b3 (1 erä)

Frame 12: a3 - b2 (1 erä)

Frame 13: vapaavalintainen pelaaja

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Lohko A

JBS1 (Hummelin, Lyyra, Oikarinen)

LS1 (Kemppainen, Koskinen, Lyytikkä)

CSS3 (Hämäläinen, Savolainen, Heikkilä)

CSS1 (Häkkinen, Haapakoski, Erkinmikko)

CCA (Toropainen, Montell, Karttunen)

 

La klo 10:00

LS1 - CCA (aloitetaan 2 pöydällä)

CSS3 - CSS1 (aloitetaan 3 pöydällä)

 

JBS1 paikalle klo 12

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Lohko B

CSS4 (Merikoski, Aho, Virtaranta)

KK-79 (Virtanen, Lehto, Muurainen)

JBS2 (Tiihonen, Mannila, Rautiainen)

LS2 (Tammenlehto, E Paavilainen, T Paavilainen)

CSS2 (Pällijeff, Ikonen, Silvo)

 

La klo 10:00

KK-79 - CSS2 (aloitetaan 3 pöydällä)

 

CSS4, JBS2, LS2 paikalle klo 12

 

BREAKS (lauantai)

Tiihonen 85, 62, 59, 39, 39, 33, 31

Erkinmikko 75, 71, 63, 52, 36

Häkkinen 68, 64, 54

Mannila 65, 64, 55, 46, 44, 43, 31

Rautiainen 65, 56, 34

Virtanen 62, 38

Silvo 55, 53, 37, 36, 33, 32

Oikarinen 54

Heikkilä 45, 42, 41, 40, 38, 33, 32

Pällijeff 42

Haapakoski 41, 32

Lehto 40, 35, 32, 30

Muurainen 40

Lyyra 36

Savolainen 34, 34, 32, 32, 30

Karttunen 33, 32

Ikonen 30

 

Tilastot

Lohko-ottelut klo 10:00 - 22:40. 

8,6 frames/ottelu (aikatauluarvio 10 frames/ottelu)

22 frames/pöytä (aikatauluarvio 25 frames/pöytä)

frame average 34,5 min (arvio 35 min)

-> eli mikäli olisi pelattu ka 10 frames/ottelu, niin lauantai olisi venynyt noin 0:30 saakkka

-> päätös lyhentää ottelut best of 13 oli siis perusteltua

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Sunnuntai klo 12:00

 

Pelijärjestys

Frame 1-2: a1 - b3 (2 erää)

Frame 3-4: a3 - b1 (2 erää)

Frame 5-6: a2 - b2 (2 erää)

Frame 7-8: a1 - b2 (2 erää)

Frame 9-10: a2 - b1 (2 erää)

Frame 11-12: a3 - b3 (2 erää)

Frame 13-14: a1 - b1 (2 erää)

Frame 15-16: a2 - b3 (2 erää)

Frame 17-18: a3 - b2 (2 erää)

Frame 19: vapaavalintainen pelaaja

 

Semifinaalit  (best of 19)

CSS1 (Häkkinen, Haapakoski, Erkinmikko) 10-9  KK-79 (Virtanen, Lehto, Muurainen)

JBS2 (Tiihonen, Mannila, Rautiainen) 10-8 CSS3 (Hämäläinen, Savolainen, Heikkilä)

 

Finaali  (best of 19)   (päättyi klo 19:30)

CSS1 (Häkkinen, Haapakoski, Erkinmikko) 10-6 JBS2 (Tiihonen, Mannila, Rautiainen)

 

BREAKS (sunnuntai)

Tiihonen 100, 95, 56, 49

Erkinmikko 69

Häkkinen 59

Savolainen 57

Haapakoski 44, 32, 31

Lehto 41, 36

Hämäläinen 39

Heikkilä 38, 30

Mannila 4 x 30+