Mestaruussarja RG1 Helsinki CSS 17.-18.9.2016

15.9.2016

Info, kaaviot, live stream, tulokset

 

INFO

- 43 pelaajaa

- lauantai klo 10 (tuplaeliminaatio 35 pelaajaa, winnerpuoli best of 5, loserpuoli best of 3)

- top-8 sijoitettu suoraan sunnuntaille 16-cuppiin

- sunnuntai klo 10 (16-cup, last16 bo5, last8/semi/finaali bo7)

- bo5/7 otteluissa yksi 5min tauko/pelaaja erien välissä normaalien vessakäyntien lisäksi

- bo3 otteluissa yksi 5min tauko tilanteessa 1-1, jos toinen pelaaja haluaa UUSI SÄÄNTÖ

- Varaa tasaraha kilpailu- ja lisenssimaksuja varten

- Otteluissa on käytössä tuloslappu, johon merkataan eräpisteet, erävoitot, breakit, aloitus- ja lopetusaika ja lopputulos. Tuloslapun palautus välittömästi ottelun päätyttyä.

- HUOM! Aikataulu on haastava ja tiedossa pitkä lauantaipäivä, joten kisajärjestäjä toivoo kaikilta malttia ja ymmärrystä. Pyrkikää pitämään tauot minimissään erien ja otteluiden vaihtojen välillä. Seuratkaa kaavion etenemistä ja olkaa valmiita heti pelaamaan, kun kutsu käy. Kun ottelu päättyy, niin voittaja käy välittömästi palauttamassa tuloslapun kisakansliaan.

 

Aikatauluarvio

Lauantai klo 10:00 - 24:00

Sunnuntai klo 10:00 - 21:00

 

KESKUSTELU

 

TUPLAELIMINAATIO    (35 pelaajaa)

 

16-CUP   (top-8 sijoitettu suoraan)

 

LIVESCORE  (kaikkien käynnissä olevien otteluiden seuranta)

 

LIVE STREAM   Pöytä 6

 

LIVE STREAM   Pöytä 7

 

LIVE STREAM   Pöytä 8

 

Juha Lehto 0-3 Juha Rajaniemi    (w/o sairastumisen vuoksi)

 

Paikalle viimeistään klo 10:00

Pöytä 1: Janne Hummastenniemi - Markku Hämäläinen

Pöytä 2: Kai Yli-Kerttula - Jere Virtaranta

Pöytä 3: Jani Savolainen - Antti Silvo

Pöytä 4: Eelis Paavilainen - Roope Ruokonen

Pöytä 5: Jori Merikoski - Tshering Topden

Pöytä 6: Heikki Niva - Antti Hiltunen

Pöytä 7: Hannu Korpinen - Ropi Heikkilä

Pöytä 8: Niko Huuskonen - Timo Tiusanen

 

Seuraavat alkavat ottelut

Paavilainen - Hummastenniemi  (Losers Round 1)   (alkoi 12:32 )

Merikoski - Virtaranta  (Losers Round 1)                      (alkoi 11:53)

Hiltunen - Silvo (Losers Round 1)                                  (alkoi 11:27)

 

Seuraavat pelaajat paikalle viimeistään klo 11:15

Tero Nappari - Pena Pällijeff               (alkoi 11:43)

Iiro Sirkiä - Ari Toropainen                   (alkoi 11:39)

Pertti Salo - Jukka Hämäläinen          (alkoi 11:22)

Sami Karttunen - Juha Erkinmikko     (alkoi 11:10)

 

Seuraavat pelaajat paikalle viimeistään klo 12:00

Teemu Kaislehto - Markku Hämäläinen      (alkoi 12:25)

Janne Tammenlehto - Kimmo Saarinen      (alkoi 12:11)

Jani Kananen - Kai Yli-Kerttula                     (alkoi 13:23)

Joona Koskela - Eelis Lappalainen             (alkoi 13:31)

Janne Häkkinen - Jani Savolainen              (alkoi 13:45)

Tuure Lappalainen - Sami Korkiakoski        (alkoi 12:50)

 

Winnerpuolen jatkoonmenijät: Niva, Rajaniemi, Karttunen ja Nappari

Loserpuolen jatkoonmenijät: Häkkinen, Erkinmikko, Tiusanen ja Hämäläinen

Loserfinaalit päättyivät klo 22:30, 22:00, 23:00, 22:30.

 

SUNNUNTAI

klo 10:00

LAST 16  (best of 5)

Pöytä 2: (1) Pessi Lyyra 2-2 Markku Hämäläinen           (10:00-13:01)

Pöytä 6: (8) Timo Salovaara 0-3 Tero Nappari  LIVE       (10:00-11:29)

Pöytä 1: (4) Antti Mannila 3-0 Janne Häkkinen                (10:00-11:23)

Pöytä 5: (5) Mika Hummelin 2-3 Sami Karttunen             (10:00-12:41)

Pöytä 8: (2) Jyri Virtanen 3-0 Timo Tiusanen  LIVE         (10:00-11:20)

Pöytä 7: (7) Esa Kaikumaa 0-3 Heikki Niva  LIVE            (10:00-11:25)

Pöytä 3: (3) Patrik Tiihonen 1-3 Juha Erkinmikko            (10:00-11:40)

Pöytä 4: (6) O-P Virho 3-0 Juha Rajaniemi                         (10:00-11:58)

 

LAST 8 (best of 7)

Pöytä 5: Markku Hämäläinen 4-2 Tero Nappari               (13:02-15:22)

Pöytä 7: (4) Antti Mannila 4-0 Sami Karttunen LIVE       (12:42-15:48)

Pöytä 8: (2) Jyri Virtanen 1-4 Heikki Niva         LIVE        (11:42-15:24)

Pöytä 6: Juha Erkinmikko 4-2 (6) O-P Virho     LIVE        (12:00-15:03)

 

SEMIFINAALIT (best of 7)

Pöytä 7: Markku Hämäläinen 2-4 (4) Antti Mannila LIVE    (15:49-19:34)

Pöytä 8: Heikki Niva 4-2 Juha Erkinmikko LIVE                   (15:26-19:26)

 

FINAALI  (best of 7)

Pöytä 8: (4) Antti Mannila 2-4 Heikki Niva LIVE                   (19:45-22:45)

 

BREAKS

Virho 91,32,31,30

Niva 90,54,48,48,48,45,43,41,39,39,39,37,36,33

Karttunen 72,50,49,39,34

Rajaniemi 65,31

Erkinmikko 60,54,45,40,38,38,36,36,36,34,32,30

Mannila 58,52,41,39,32,31,30

Virtanen 58,31

Hämäläinen M 57,56,46,42,40,40,38,38,37,36,35,33,32,31,30

Silvo 55,34,32

Sirkiä 54,54,36,30,30

Tiusanen 54,51,44

Hummastenniemi 50,48,38,35,31,30,30

Lappalainen E 49

Nappari 47,42,35,34,32,31,30

Häkkinen 45,43,34,30

Korpinen 43,39,37

Huuskonen 43,30

Yli-Kerttula 42,31

Topden 41

Kananen 39,32

Tiihonen 38

Saarinen 37,37,33

Tammenlehto 34

Heikkilä 33,32

Hummelin 32,31,30

Savolainen 32

Hämäläinen J 31

Ruokonen 30

Kaislehto 30

(29 pelaajaa)

 

75 ottelua 244 frames

30+ breaks 115 kpl  (2,1 frames/30+)

50+ breaks 19 kpl  (12,8 frames/50+)

(vrt. 2015 RG1: 2,4 ja 11,9)

 

Kilpailunjohtaja

Tero Aho

 

Jury

Pena Pällijeff

Pessi Lyyra

Joona Koskela