Pari SM 2021 Turku

2.9.2021

Ilmoittautuminen päättyy torstaina 9.9. klo 21 (15 peliparia)

 

PÄIVÄMÄÄRÄ 

11.-12.9.2021

lauantai klo 10:00

sunnuntai klo 10:00 tai jokin muu kisapaikalla sovittu aika

 

PELIPAIKKA 

Aura Biljardi

Turku

 

JÄRJESTÄJÄ

ABTku

 

OSALLISTUMISMAKSU

Pelipari 50 Eur

 

LISENSSIVAATIMUS

Lisenssi ostettava etukäteen täältä:

https://www.suomisport.fi/ .

Biljardiliiton tiedote ja ohjeet täällä.

 

Kausilisenssi 60 Eur (miehet), 30 Eur (naiset, juniorit 1999)

Kevätkausilisenssi 40 Eur (miehet), 20 Eur (naiset, juniorit 1999)

Kertalisenssi aikuiset 20 Eur

Kertalisenssi juniorit (1999) 5 Eur

 

OSALLISTUMISOIKEUS

SBIL:n jäsenseuran jäsenyys + voimassa oleva lisenssi.

Peliparin ei tarvitse edustaa samaa seuraa.

 

PUKEUTUMINEN

Puvunhousut + kauluspaita + liivi + puvun kengät

Rusetti/solmio vapaaehtoinen

 

PALKINNOT

Palkintopotti 65% kilpailumaksuista

1. sija 50% + SM mitali

2. sija 25% + SM mitali

3. ja 4. sijat 12,5% + SM mitali

 

PELIMUOTO JA SÄÄNNÖT

- suora cup (best of 7)

- lauantaina last 8 kaavio loppuun jos aikataulu sallii, pelipaikka sulkeutuu klo 23 mennessä (best of 7)

- sunnuntaina semifinaalit (best of 7) ja finaali (best of 9)

- pelipari pelaa vuorolyönnein eli yksi lyönti omalla lyöntivuorolla

- ei keskustelua (lue: palaveri/neuvottelu) lyöntivuorojen aikana, lyhyt sanailu lyöntivalinnoista keskenään sallittua

- ottelun aloitus arvotaan normaalisti

- lyöntijärjestys säilyy samana koko erän ajan

- erän alussa pelipari saa valita aloittajan

- vastapuolen joukkue voi halutessaan pyytää virheen tehnyttä pelaajaa lyömään uudelleen

- uusintamustan tilanteessa arvonnan voittanut joukkue saa päättää kumpi joukkue aloittaa

- uusintamustan aloittava joukkue saa valita oman lyöntijärjestyksensä, mutta toisen joukkueen lyöntijärjestys säilyy samana kuin uusintamustaan johtaneessa erässä

Huom! Pelitapaa voidaan muuttaa mikäli aikataulu sitä edellyttää

 

ILMOITTAUTUMINEN päättyy torstaina 9.9 klo 21

a) tekstiviesti / whatsapp Petri Pallaspurolle 040 8422 149 (pelaajien nimet + seurat)

 

Kilpailunjohtaja

Marko Parkkola

 

**************************************************************

Ilmoittautuneet peliparit

1. Seppo Ojala & Tero Aho CSS

2. Niko Kaitarinne & Jori Merikoski CSS

3. Janne Hummastenniemi & Antti Tolvanen CSS

4. Saku Liuksia & Marko Peltoniemi LaSno

5. Lauri Vaininen & Pyry-Lassi Vaininen ABTku

6. Tomi Leinonen Biklu & Paavo Laihonen WCS

7. Toni Savonen & Tuure Lappalainen ABTku

8. Marko Parkkola ABTku & Magnus Glader KK-79

9. Juho Ylitalo & Jason Sormunen CSS

10. Iiro Sirkiä & Olli-Pekka Virho WCS

11. Patrik Tiihonen ABTku & Esa Oikarinen JBS

12. Juha Lehto WCS & Jani Kananen TS

13. Lauri Koivula & Miika Seppänen TS

14. Timo Salovaara OBK & Tryggvi Erlingsson CSS

15. Eelis Lappalainen & Harri Lappalainen ABTku

**************************************************************
INFO, KAAVIO, TULOKSET