Snooker SM alkukilpailu Helsinki 3.-5.5.2019

17.4.2019

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 1.5 klo 21 (78 pelaajaa)

 

PÄIVÄMÄÄRÄ 

3.- 5.5.2019   

perjantai klo 16:30, 20:00

lauantai klo 09:30, 13:00, 16:30, 20:00

sunnuntai klo 10:00

(Huom! Korkeintaan 48 pelaajaa aloittaa perjantaina, perjantaina peluutus vain tarvittaessa)

 

PELIPAIKKA 

Cabin Street Snooker

Hyttitie 6

Helsinki

 

Tapanilan Urheilukeskus

Erätie 3

Helsinki

(Snooker löytyy yläparkkipaikan oikeasta kulmasta sisälle ja portaat alas ja oikealle)

 

JÄRJESTÄJÄ

Cabin Street Snooker

Mosa Biljardi

 

OSALLISTUMISMAKSU

Miehet 50 Eur

Naiset 20 Eur

Juniorit (1998) 20 Eur

 

LISENSSIVAATIMUS

Pelaajan pitää ostaa kaikki lisenssivaihtoehdot ennen kilpailua netistä osoitteessa

https://www.suomisport.fi/ .

Biljardiliiton tiedote ja ohjeet täällä.

 

Kausilisenssi 60 Eur (miehet), 30 Eur (naiset, juniorit 1997)

Kevätkausilisenssi 40 Eur (miehet), 20 Eur (naiset, juniorit 1997)

Kertalisenssi juniorit (1997) 10 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

 

Huom! Kertalisenssi ei käy aikuisilla.

 

OSALLISTUMISOIKEUS

SBIL:n jäsenseuran jäsenyys + voimassa oleva lisenssi

Avoin kilpailu kaikille pelaajille

 

PUKEUTUMINEN

- suorat puvunhousut

- pitkähihainen kauluspaita

- kangasliivi

- rusetti TAI solmio

- juhlakengät

 

PALKINNOT

Palkintopotti 65% kilpailumaksuista

(vähennetään 80 Eur kauden päätöspottiin, joka jaetaan SM-kisan jälkeen)

Sija 1. 40% + SM mitali

Sija 2. 20% + SM mitali

Sijat 3.-4. 10% + SM mitali

Sijat 5.-8. 5%

 

PELIMUOTO

- suora cup best of 7

- top-16 pelaajien sijoittelu eri puolille kaaviota rankingin mukaan

- aikataulutetut ottelut, carry-over käytössä

- Kilpailunjohto voi muuttaa formaattia jos pelaajamäärä sitä edellyttää

 

Esimerkki ottelujen alkamisajoista

Last 128/64

Pe klo 16:30

Pe klo 20:00  

La klo 9:30

La klo 13:00

La klo 16:30

La klo 20:00

Last 32

Su klo 10:00

Su klo 13:00

Last 16

Su klo 16:00

Last 8

Su klo 19:00

 

Aikataulut varmistuu lopullisen osallistujamäärän selvittyä.

 

SM finaalit pelataan Kulttuuritalolla lauantaina 25.5

Semifinaali 1 klo 9:30

Semifinaali 2 klo 12:00

Finaali klo 16:30

 

HUOM!

Kilpailussa on käytössä last 128 ja 64 kierroksilla aikataulussa pysymisen vuoksi carry-over eli ottelu pelataan kahdessa sessiossa, mikäli se kestää reilusti yli 3,5 tuntia. Ensimmäisen session viimeinen erä voidaan aloittaa noin puoli tuntia ennen seuraavaan ottelun alkua. Mikäli ottelu ei pääty kyseisen erän jälkeen, siirretään loput erät pelattavaksi ottelun toiseen sessioon. Ottelu pelataan loppuun seuraavan pöytäkierroksen jälkeen ensimmäisellä vapautuvalla pöydällä. Tämä sääntö takaa sen, että ottelut pääsevät alkamaan vähintään suurinpiirtein suunnitellussa aikataulussa eikä yhden ottelun venyminen viivästytä kaikkia kyseisen pöydän otteluja.

 

PELIPÖYDÄT

Cabin Streetillä on 8 pöytää ja Tapanilan Urheilukeskuksessa 4 pöytää.

 

RANKINGPISTEET

SM-kisasta huomioidaan ao korotetut pisteet mukaan kokonaisrankingiin

1. 4000p

2. 3000p

3.-4. 2000p

5.-8. 1200p

9.-16. 800p

17.-32. 400p

32.-64. 200p

65. - 100p

 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 1.5 klo 21

a) tekstiviestillä Petri Pallaspurolle 040 8422 149 (nimi, seura, kilpailu)

b) keskustelupalstalle (nimi, seura)

 

Kilpailunjohto

Janne Häkkinen

Pentti Pällijeff

Jukka Tahvanainen

 

************************************************************

ILMOITTAUTUNEET PELAAJAT

1. Pena Pällijeff CSS

2. Mika Hummelin JBS

3. Jyri Virtanen KK-79

4. Timo Heinonen WCS

5. Petri Pallaspuro KoKa

6. Pertti Salo CSS

7. Tomi Leinonen Biklu

8. Jani Kananen TS

9. Tero Nappari TS

10. Jarno Priha KouBk

11. Pyry Salama CSS

12. Patrick Tanttu Bari

13. Seppo Ojala CSS

14. Pekka Tuomaala HeiBk

15. Juha Lehto WCS

16. Juha Erkinmikko CSS

17. Paavo Laihonen WCS

18. Timo Salovaara TBO

19. Markku Hämäläinen Ritz

20. Iiro Sirkiä WCS

21. Hannu Korpinen CSS

22. Petter Pinola CSS

23. Marko Virtanen CSS

24. Jukka Haapakoski CSS

25. Esa Kaikumaa TSK

26. Jere Virtaranta HyvBk

27. Antti Tolvanen Ritz

28. Janne Häkkinen CSS

29. Jesse Hyvärinen CSS

30. Jarno Sillvan CST

31. Ahmed Al-Ameeri CSS

32. Timo Tiusanen CSS

33. Niko Kaitarinne CSS

34. Tero Aho CSS

35. Markus Mäkilä LaSno

36. Sami Karttunen CCA

37. Mikko Uusitalo LS

38. Matti Väyrynen TBO

39. Jussi Haapasaari GU

40. Marko Peltoniemi LaSno

41. Miika Seppänen TS

42. Saku Liuksia LaSno

43. Juha Kuusela JBS

44. Jani Venäläinen CST

45. Toni Savonen CST

46. Olli-Pekka Virho KK-79

47. Niko Huuskonen CSS

48. Janne Hummastenniemi CSS

49. Kai Kuutamo CSS

50. Jari Heikkilä JBS

51. Petri Pitkänen JBS

52. Juhani Koskelin CSS

53. Tuukka Miettinen BCR

54. Esa Oikarinen JBS

55. Mikko Paajanen EBK

56. Atte Husu CSS

57. Tom Stormbom CSS

58. Eelis Lappalainen ABTku

59. Tuure Lappalainen ABTku

60. Sami Ollila WCS

61. Ropi Heikkilä CSS

62. Ari Toropainen CCA

63. Tshering Topden CSS

64. Patrik Tiihonen ABTku

65. Mikko Koskelin CSS

66. Antti Silvo CSS

67. Riku Santala BCR

68. Kimmo Saarinen HBS

69. Tero Halttunen JBS

70. Samuli Hynninen KK-79

71. Lauri Vaininen ABTku

72. Pyry-Lassi Vaininen CST

73. Jukka Hämäläinen CSS

74. Marko Parkkola ABTku

75. Seppo Jehkonen CSS

76. Timmo Kotilainen LaSno

77. Lauri Koivula GU

78. Jukka Hirvonen LaSno

************************************************************

Info, kaavio, tulokset, live stream

 

Kaikki pelaajat aloittavat turnauksen vasta lauantaina.

Seedattujen 11-16 haarat pelaavat Tapanilassa ja loput Cabinilla.

 

ILMOITTAUTUKAA HYVISSÄ AJOIN, SAMALLA ROHKAISETTE MUITA

OSALLISTUMAAN JA HELPOTATTE KISAJÄRJESTÄJIEN AIKATAULUTUSTA.

KIITOS :)