Mestaruussarja RG2 Turku 13.-14.10.2018

5.10.2018

Ilmoittautuminen päättyy torstaina 11.10 klo 21 (35 pelaajaa)

 

PÄIVÄMÄÄRÄ 

13.-14.10.2018

lauantai klo 10:00 

sunnuntai klo 10:00

 

PELIPAIKKA 

Aura Biljardi

Yliopistonkatu 14

20100 Turku

 

JÄRJESTÄJÄ

 ABTku

 

OSALLISTUMISMAKSU

Miehet (mestisstatus) 40 Eur

Miehet (divaristatus)   30 Eur

Naiset 20 Eur

Juniorit (1997) 20 Eur

 

Ilmainen osallistumisoikeus seuraavilla pelaajilla:

Marko Parkkola

Eelis Lappalainen

Timo Heinonen

Tero Räisänen

Petri Pitkänen

Paavo Laihonen

Eetu Vainikainen

Tomi Leinonen

Marko Peltoniemi

Tuukka Miettinen

Timmo Kotilainen

 

LISENSSIVAATIMUS

Pelaajan pitää ostaa kaikki lisenssivaihtoehdot (kerta/syys/kausilisenssit) ennen kilpailua netistä osoitteessa

https://www.suomisport.fi/ .

Biljardiliiton tiedote ja ohjeet täällä.

 

Kausilisenssi 60 Eur (miehet), 30 Eur (naiset, juniorit 1997)

Syyskausilisenssi 40 Eur (miehet), 20 Eur (naiset, juniorit 1997)

Kertalisenssi miehet 20 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

Kertalisenssi naiset 10 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

Kertalisenssi juniorit (1997) 10 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

 

OSALLISTUMISOIKEUS

SBIL:n jäsenseuran jäsenyys + voimassa oleva lisenssi

Avoin sarja kaikille pelaajille

 

PUKEUTUMINEN

Puvunhousut + kauluspaita TAI pikeepaita oman seuran logolla + puvun kengät

Huom! Pukuliivi ei ole enää pakollinen

 

PALKINNOT

Palkintopotti 65% kilpailumaksuista (vähennetään 80 Eur kauden päätöspottiin)

1. sija 50% + pokaali

2. sija 25% + pokaali

3. ja 4. sijat 12,5% + pokaali

 

Syksyn rankingin perusteella jaetaan PM paikat kahdeksalle parhaalle.

Pisteisiin lasketaan mukaan RG1, 6Reds SM, RG2 ja RG3.

 

PELIMUOTO

Käytettävä pelimuoto riippuu osallistujamäärästä

10 pelaajaa: 2 lohkoa + 4-cup

11 pelaajaa: 2 lohkoa + 4-cup

12 pelaajaa: 2 lohkoa + 4-cup

13 pelaajaa: 2 lohkoa + 4-cup

14 pelaajaa: 2 lohkoa + 8-cup

15 pelaajaa: 2 lohkoa + 8-cup

16-24 pelaajaa: 4 lohkoa + 8-cup

25-36 pelaajaa: tuplaeliminaatio + 8-cup

37-40 pelaajaa: tuplaeliminaatio + 16-cup

41-44 pelaajaa: tuplaeliminaatio + 16-cup (top-8 sijoitetaan suoraan sunnuntaille last 16)

45 tai enemmän: suora cup

*Kilpailunjohto voi muuttaa formaattia

 

Otteluformaatit

- lohko-ottelut best of 3

- last 16 ottelut best of 5

- last 8, semifinaalit ja finaali best of 7

- tuplaeliminaatio winner puoli best of 5 ja loser puoli best of 3 tai 5

- suora cup best of 7

 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautuminen päättyy torstaina 11.10 klo 21

a) tekstiviestillä Petri Pallaspurolle 040 8422 149 (nimi, seura, kilpailu)

b) keskustelupalstalle (nimi, seura)

 

Kilpailunjohtaja

Marko Parkkola

 

**********************************************************************************

ILMOITTAUTUNEET PELAAJAT

1. Pertti Salo CSS

2. Tomi Leinonen Biklu         (ETUSETELI)

3. Timo Tiusanen CSS

4. Seppo Ojala CSS

5. Tero Aho CSS

6. (2) Juha Erkinmikko CSS

7. Antti Hiltunen OB

8. (5) Jani Kananen TS

9. Toni Savonen CST

10. Paavo Laihonen WCS     (ETUSETELI)

11. Juha Lehto WCS

12. (4) Sami Karttunen CCA

13. Timo Salovaara OBK

14. (7) Heikki Niva EBK

15. Antti Silvo CSS

16. Janne Hummastenniemi CSS

17. (8) Antti Tolvanen Ritz

18. Olli-Pekka Virho KK-79

19. Jani Savolainen CSS

20. Atte Husu CSS

21. Matti Kiviö CST

22. Jukka Haapakoski CSS

23. (3) Tuure Lappalainen ABTku

24. (6) Eelis Lappalainen ABTku     (ETUSETELI)

25. Sami Ollila WCS

26. Magnus Glader KK-79

27. Tero Nappari TS

28. Iiro Sirkiä WCS

29. Tuukka Miettinen BCR     (ETUSETELI)

30. Jarno Sillvan CST

31. Lauri Vaininen ABTku

32. Jussi Haapasaari GU

33. Janne Häkkinen CSS

34. Esa Kaikumaa TSK

35. (1) Patrik Tiihonen ABTku

**********************************************************************************

INFO, KAAVIO, TULOKSET