Snooker SM alkukilpailu Turku 4.-6.5.2018

23.4.2018

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 2.5 klo 21 (83 pelaajaa)

 

PÄIVÄMÄÄRÄ 

4.- 6.5.2017   (Huom! kisat aloitetaan jo perjantaina jos osallistujamäärä yli 68)

perjantai klo 16:30

lauantai klo 09:30

sunnuntai klo 10:00

 

PELIPAIKKA 

Aura Biljardi

Yliopistonkatu 14

20100 Turku

 

Lisäpöydät (2kpl) otetaan käyttöön, jos tulee yli 86 pelaajaa tai muu aikataulusyistä johtuva tarve

West Coast Snooker

Juhana Herttuanpuistokatu 18

20100 Turku

 

JÄRJESTÄJÄ

AuraBiljardi Turku (ABTku)

 

OSALLISTUMISMAKSU

Miehet 50 Eur

Naiset 20 Eur

Juniorit (1997) 20 Eur

 

LISENSSIVAATIMUS

Tästä kaudesta alkaen pelaajan pitää ostaa kaikki lisenssivaihtoehdot ennen kilpailua netistä osoitteessa

https://www.suomisport.fi/ .

Biljardiliiton tiedote ja ohjeet täällä.

 

Kausilisenssi 60 Eur (miehet), 30 Eur (naiset, juniorit 1997)

Kevätkausilisenssi 40 Eur (miehet), 20 Eur (naiset, juniorit 1997)

Kertalisenssi juniorit (1997) 10 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

 

OSALLISTUMISOIKEUS

SBIL:n jäsenseuran jäsenyys + voimassa oleva lisenssi

Avoin kilpailu kaikille pelaajille

 

PUKEUTUMINEN

- suorat puvunhousut

- pitkähihainen kauluspaita

- kangasliivi

- rusetti TAI solmio

- juhlakengät

 

PALKINNOT

Palkintopotti 65% kilpailumaksuista

(vähennetään 80 Eur kauden päätöspottiin, joka jaetaan SM-kisan jälkeen)

Sija 1. 40% + SM mitali

Sija 2. 20% + SM mitali

Sijat 3.-4. 10% + SM mitali

Sijat 5.-8. 5%

 

PELIMUOTO

- suora cup best of 7

- top-16 pelaajien sijoittelu eri puolille kaaviota rankingin mukaan

- aikataulutetut ottelut, carry-over käytössä

- Mikäli tulee viime vuoden tapaan 88 pelaajaa, niin noin kolmasosa pelaajista aloittaa turnauksen jo perjantaina.

 - Aura Biljardin pöytien käyttö osallistujamäärien mukaan:

68 tai alle: aloitus la klo 09:30

69 - 77 pelaajaa: aloitus pe klo 20:00

78 - 86 pelaajaa: aloitus pe klo 16:30

87 tai enemmän: WCS:n sali käytössä varmuudella

- Kilpailunjohto voi muuttaa formaattia jos pelaajamäärä sitä edellyttää

 

Esimerkki ottelujen alkamisajoista

Last 128/64

Pe klo 16:30

Pe klo 20:00  

La klo 9:30

La klo 13:00

La klo 16:30

La klo 20:00

Last 32

Su klo 10:00

Su klo 13:00

Last 16

Su klo 16:00

Last 8

Su klo 19:00

 

Aikataulut varmistuu lopullisen osallistujamäärän selvittyä.

 

SM finaalit pelataan Kulttuuritalolla lauantaina 26.5

Semifinaali 1 klo 9:30

Semifinaali 2 klo 12:00

Finaali klo 16:30

 

HUOM!

Kilpailussa on käytössä last 128 ja 64 kierroksilla aikataulussa pysymisen vuoksi carry-over eli ottelu pelataan kahdessa sessiossa, mikäli se kestää reilusti yli 3,5 tuntia. Ensimmäisen session viimeinen erä voidaan aloittaa noin puoli tuntia ennen seuraavaan ottelun alkua. Mikäli ottelu ei pääty kyseisen erän jälkeen, siirretään loput erät pelattavaksi ottelun toiseen sessioon. Ottelu pelataan loppuun seuraavan pöytäkierroksen jälkeen ensimmäisellä vapautuvalla pöydällä. Tämä sääntö takaa sen, että ottelut pääsevät alkamaan vähintään suurinpiirtein suunnitellussa aikataulussa eikä yhden ottelun venyminen viivästytä kaikkia kyseisen pöydän otteluja.

 

PELIPÖYDÄT

Aura Biljardissa on 9 pöytää ja West Coast Snookerilla 2 pöytää.

 

RANKINGPISTEET

SM-kisasta huomioidaan ao korotetut pisteet mukaan kokonaisrankingiin

1. 4000p

2. 3000p

3.-4. 2000p

5.-8. 1200p

9.-16. 800p

17.-32. 400p

32.-64. 200p

65. - 100p

 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 2.5 klo 21

a) tekstiviestillä Petri Pallaspurolle 040 8422 149 (nimi, seura, kilpailu)

b) keskustelupalstalle (nimi, seura)

 

Kilpailunjohto

Marko Parkkola

Petri Pallaspuro

 

************************************************************

ILMOITTAUTUNEET PELAAJAT

1. (15) Mika Karhu CSS

2. Pertti Salo CSS

3. Petri Pallaspuro KoKa

4. Marko Parkkola ABTku

5. Seppo Jehkonen CSS

6. Seppo Ojala CSS

7. Matti Kiviö CST

8. Juha Kuusela JBS

9. Timo Heinonen WCS

10. Jori Merikoski ABTku

11. (6) Jani Kananen TS

12. (10) Antti Silvo CSS

13. Jukka Haapakoski CSS

14. Antti Hiltunen OB

15. Olli Sulasalmi OB

16. (13) Joona Koskela OB

17. Timo Tiusanen CSS

18. Paavo Laihonen CST

19. (4) Iiro Sirkiä WCS

20. Lauri Vaininen CST

21. Marko Baas BCR

22. (3) Jani Savolainen CSS

23. Pekka Tuomaala HeiBk

24. Sami Ollila WCS

25. Sami Korkiakoski OB

26. (14) Juha Lehto WCS

27. Sami Hovi CSS

28. (16) Tero Nappari TS

29. Jukka Hämäläinen CSS

30. Pena Pällijeff CSS

31. (2) Juha Erkinmikko CSS

32. Jyri Virtanen KK-79

33. (5) Antti Tolvanen Ritz

34. Olli-Pekka Virho WCS

35. Tuukka Miettinen BCR

36. Tomi Leinonen Biklu

37. Niko Kaitarinne CSS

38. Janne Häkkinen CSS

39. Markku Hämäläinen Ritz

40. Kai Kuutamo CSS

41. Atte Husu CSS

42. Tshering Topden CSS

43. (11) Timo Salovaara OBK

44. Matti Väätäinen JSBK

45. Timo Erkkilä JSBK

46. (8) Antti Mannila JBS

47. Aleksi Vuori KK-79

48. Ali Rezai CST

49. Jani Venäläinen JBS

50. Toni Savonen CST

51. (12) Janne Hummastenniemi CSS

52. Saku Immonen 7Pool

53. Tuomas Vierinkari Siima

54. Riku Santala BCR

55. Lasse Rimpilä OB

56. Jarno Priha KouBk

57. Esa Oikarinen JBS

58. Magnus Glader KK-79

59. Jari Heikkilä JBS

60. Petri Pitkänen JSBK

61. Juho Uusipere CST

62. Joonatan Kiviö CST

63. (1) Patrik Tiihonen ABTku

64. Kamal Kadir CSS

65. Sebastian Printz CSS

66. Juhani Koskelin CSS

67. Mikko Koskelin CSS

68. Nabi Yaghoubi CSS

69. Kimmo Saarinen HBS

70. Juhana Hautala CST

71. Joonas Tupala CST

72. Tom Stormbom CSS

73. Antti Ikonen CSS

74. Miika Grönholm CST

75. Pertti Muurainen KK-79

76. (7) Robin Hull ABTku

77. Tuure Lappalainen ABTku

78. Eelis Lappalainen ABTku

79. Pyry Vaininen CST

80. Tero Halttunen JBS

81. (9) Esa Kaikumaa TSK

82. Jarno Sillvan CST

83. Arvo Nieminen JSBK

************************************************************

Ilmoittautuminen päättynyt.

 

Kaavio live arvonta klo 22:30

 

INFO, KAAVIO JA AIKATAULUT

 

ILMOITTAUTUKAA HYVISSÄ AJOIN, SAMALLA ROHKAISETTE MUITA

OSALLISTUMAAN JA HELPOTATTE KISAJÄRJESTÄJIEN AIKATAULUTUSTA.

KIITOS :)