6 Reds SM Turku 14.-15.10.2017

2.10.2017

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 11.10 klo 21 (61 pelaajaa)

 

PÄIVÄMÄÄRÄ 

14.- 15.10.2017

lauantai klo 10:00 

sunnuntai klo 10:00

 

PELIPAIKKA 

Aura Biljardi

Yliopistonkatu 14

20100 Turku

 

JÄRJESTÄJÄ

Cue Sports Turku ry (CST)

 

OSALLISTUMISMAKSU

Miehet  40 Eur

Naiset 20 Eur

Juniorit (1996) 20 Eur

 

LISENSSIVAATIMUS

Tästä kaudesta alkaen pelaajan pitää ostaa kaikki lisenssivaihtoehdot (kerta/syys/kausilisenssit) ennen kilpailua netistä osoitteessa

https://www.suomisport.fi/ .

Biljardiliiton tiedote ja ohjeet täällä.

 

Kausilisenssi 60 Eur (miehet), 30 Eur (naiset, juniorit 1996)

Syyskausilisenssi 40 Eur (miehet), 20 Eur (naiset, juniorit 1996)

Kertalisenssi juniorit (1996) 10 Eur (voimassa 5 vrk ostohetkestä)

 

OSALLISTUMISOIKEUS

SBIL:n jäsenseuran jäsenyys + voimassa oleva lisenssi

Avoin sarja kaikille pelaajille

 

PUKEUTUMINEN

- suorat puvunhousut

- pitkähihainen kauluspaita

- pukuliivi

- juhlakengät

 

PALKINNOT

Palkintopotti 65% kilpailumaksuista (vähennetään 80 Eur kauden päätöspottiin)

1. sija 50% + SM mitali

2. sija 25% + SM mitali

3. ja 4. sijat 12,5% + SM mitali

 

Huom! 6 Reds lasketaan mukaan koko kauden rankingpisteisiin.

 

Pelitapa

- Lauantai tuplaeliminaatio + sunnuntai 8/16-cup

- alkuottelut best of 7 (neljään voittoon)

- semifinaalit best of 9 (viiteen voittoon)

- finaali best of 11 (kuuteen voittoon)

- top-8 sijoittelu eri puolille kaaviota

 

Kilpailunjohto voi muuttaa pelitapaa, mikäli osallistujamäärä sitä edellyttää.

 

Säännöt

Kaikki normaalit snookerin säännöt ovat voimassa seuraavin poikkeuksin:

1. VIRHE JA MISSI tuomioita voidaan tuomita kerrallaan korkeintaan viisi kertaa peräkkäin

2. Neljän peräkkäisen VIRHE JA MISSI tuomion jälkeen tuomarin on varoitettava virheen tehnyttä pelaajaa: Jos VIRHE JA MISSI tuomitaan vielä uudelleen, niin ei lyöntivuorossa olevalla pelaajalla on valittavinaan seuraavat vaihtoehdot:

(i) jatkaa peliä itse pallojen sen hetkisestä sijainnista

(ii) pyytää vastustajaa jatkamaan peliä pallojen sen hetkisestä sijainnista

(iii) jatkaa peliä itse pelaamalla vapaan käsipallon ts. lyöntipallo voidaan sijoittaa mihin tahansa pelipöydälle, mutta tätä vaihtoehtoa ei voida käyttää, jos peli on edennyt tilanteeseen, jossa ”tarvitaan snookereita”.

3. Pelaaja ei saa aiheuttaa snooker tilannetta nimetyn väripallon taakse missään vaiheessa peliä

 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 11.10 klo 21

a) tekstiviestillä Petri Pallaspurolle 040 8422 149 (nimi, seura, kilpailu)

b) keskustelupalstalle (nimi, seura)

 

Kilpailunjohtaja

Mika Salonen

 

**********************************************************************************

ILMOITTAUTUNEET PELAAJAT

1. Seppo Jehkonen CSS

2. Mika Karhu CSS

3. Petri Pallaspuro KoKa

4. Pertti Salo CSS

5. (5) Antti Silvo CSS

6. Timo Tiusanen CSS

7. Seppo Ojala CCA

8. Lauri Vaininen CST

9. Jukka Keinänen CSS

10. Veikko Hannula Ritz

11. Olli Salo BCR

12. Pessi Lyyra JBS

13. Paavo Laihonen CST

14. (8) Jani Savolainen CSS

15. Joonas Tupala CST

16. Jere Virtaranta CSS

17. Sami Hovi CSS

18. Juha Lehto WCS

19. Tommi Hautanen CST

20. (2) Jani Kananen TS

21. Tommi Leppänen CST

22. (3) Timo Salovaara OBK

23. Marko Parkkola ABTku

24. Rezai Ali CST

25. (4) Iiro Sirkiä WCS

26. Jyri Virtanen WCS

27. Sami Karttunen CCA

28. Janne Tammenlehto LS

29. Jani Venäläinen JBS

30. Janne Hummastenniemi CSS

31. Tuure Lappalainen ABTku

32. (6) Eelis Lappalainen ABTku

33. Patrik Tiihonen ABTku

34. Lasse Ahtinen C-PL

35. Ari-Pekka Koskela LS

36. Ilkka Ilomäki LS

37. Joonatan Kiviö CST

38. Matti Kiviö CST

39. Olli-Pekka Virho WCS

40. Miika Grönholm CST

41. Tero Nappari TS

42. Tony Silvan CST

43. Tero Halttunen JBS

44. Antti Tolvanen Ritz

45. Samuli Hynninen KK-79

46. Jarno Sillvan CST

47. Eelis Paavilainen LS

48. Teijo Holmsten CST

49. Esa Kaikumaa TSK

50. Juha Kuusela JBS

51. (7) Antti Mannila JBS

52. Toni Savonen CST

53. Kai Yli-Kerttula TS

54. (1) Juha Erkinmikko CSS

55. Henri Tähtinen TBK

56. Eetu Fromholdt CST

57. Janne Häkkinen CSS

58. Sami Jokinen TBK

59. Magnus Glader KK-79

60. Sami Ollila WCS

61. Atte Husu CSS

**********************************************************************************

ILMOITTAUTUMINEN PÄÄTTYNYT.

 

LIVE ARVONTA klo 0:50

 

INFO, KAAVIOT, AIKATAULUT